چگونه به کودک دروغگو کمک کنیم؟

1394/2/29 سرای کودک

این وظیفه ما بزرگتر هاست که به کودکان اهمیت راستگویی و صداقت را بیاموزیم. صداقت و شایسته بودن (شایسته صداقت بودن) کلید پایداری روابط و دوستی ها، روابط عاشقانه، موفقیتهای آموزشی و شغلی می باشد.صداقت و راستگویی بهترین خط مشی می باشد.

  • اولین شرط سخت ترین شرط است. وظیفه ما اینست که بطور عملی الگوی خوبی برای زندگی صادقانه باشیم. اگر می خواهیم کودکی راستگو تربیت کنیم نباید خودمان عکس آن عمل کنیم. ما نمی توانیم همه چیز را با حرف زدن درست کنیم در بسیاری موارد این اعمال ما است که تعیین کننده می باشد. ما باید صادقانه و امانتدار زندگی کنیم وبا روشهای مختلف ثابت کنیم، این مهم است که زن یا مردی راستگو باشیم.
  • آرامش خود را حفظ کنید. از دست دادن آرامش موجب می شود تمرکز شما از موضوع اصلی برداشته شده و باعث عصبانیت و ناکامی شما خواهد شد. آیا شما کاملا مطمئن هستید که کودک شما دروغ گفته است؟ قبل از هر چیز به یک جای شاد بروید، نفس عمیق بکشید، بشمارید، نماز بخوانید اگر آرام شده اید حالا با کودک خود صحبت کنید.
  • برای تربیت توضیح مسائل زمان بگذارید. وقتی یک کودک کم سن و سال موضوعی را گسترش می دهد و یا ماجرایی بلند و طولانی تعریف می کند، او را به دروغگویی متهم نکنید. در عوض توضیح دهید که چگونه ما می توانیم آرزو کنیم که ای کاش بعضی چیزها واقعی بود و نیز چقدر خوب است که تصور کنیم، نقش ایفا کنیم وبازی کنیم. در واقع خلاقیت آنها را کور نکنید بلکه به آنها بیاموزید که بین بازی و واقعیت فرق است و چه زمانی خیال و بازی تمام شده و زندگی واقعی شروع می شود.
  • باید بدانیم که در افراد از مسائل اخلاقی متفاوت است. بگذارید کودکتان از مزایای تردید بهره مند شود. اگر کودک شما دروغ گفت به او فرصت دهید تا به عقب برگشته و مسئله را بررسی کنید و به او بیاموزید که اگر بار دیگر در شرایط مشابه قرار گرفت چگونه از روشی دیگر مشکل را حل نموده و از دروغ پرهیز نماید.
  • به دنبال عوامل جانبی دروغگویی بگردید. آن قسمت از گفتگو را بازسازی کنید. اگر مربوط به شایسته به نظر رسیدن، در گروهی پذیرفته شدن و یا به خاطر خجالت کشیدن است، روشهای دیگری را پیدا کنید و نشان دهید که کودک بتواند به آن اهداف برسد. بر روی علت دروغگویی تمرکز نموده و به او بگویید که چرا دروغگویی راه حل مناسبی برای این مشکل نیست.
  • آیا شما کودک خود را در دروغگویی آشکار می بینید؟ این درست نیست که والدین با کودک خود مانند یک بازپرس رفتار نموده و او را تحت فشار قرار دهند. اگر کودک را برای راستگویی تحت فشار قرار دهیم باعث ترس بیشتر او شده و نتیجه عکس می گیریم. فقط کافی است مه شاده و روشن به آنها بگوییم که ما مطمئن هستیم آنها اشتباه کرده اند و به آنهابگوییم اگر می خواهند در جایگاه درست قرار گیرند بر روی واقعیت ها پافشاری کرده  و عواقب کارهای خود را بپذیرند. گفتن نام آنها و یا شکستن آنها فقط کار را برای کودک شما سخت تر کرده و راستگویی برای او دشوارتر می شود.
  • هیچگاه به کودک برچسب دروغگویی نزنید. وقتی هویت یک کودک با برچسب بزرگ می شود بسیار سخت است که بخواهیم این اشتباه را درست نموده و مشکل را حل کنیم. برخی از کودکان در عین بدی، خوب می شوند اگر متقاعد شوند که با بد بودن راهی برای دوست داشته شدن و برنده شدن ندارند.

هرگونه کپی برداری بدون ذکر نام سرای کودک پیگرد قانونی دارد.