4 درس از پیشروی گام به گام به والدین

1394/2/22 سرای کودک

مسائل حاشیه ای، مسائل اقتصادی، لاف زدن طرفداران، شکست،ناکامی ها و دیدن دوطرف بازی و ... کدامیک از موارد فوق می تواند برای یک طرفدار مسابقه مهم باشد؟ طرفداران رقابتهای ورزشی هرساله با اشتیاق فراوان منتظر مسابقات هستند. اما اگر شما بخواهید می توانید از مسابقات ورزشی درسهایی برای زندگی بیاموزید.

در اینجاچند نکته کوتاه و مهم برای آموزش رقابتهای شغلی به کودکان آمده است:

  1. مهمترین آموزش

بسیاری از ورزشکاران جوان آرزو دارند که مانند قهرمانان اسبق جهان مشهور شده و خود را در مسبقات جهانی و زیر نور چراغهای چشمک زن المپیک ببینند. براساس بررسی های انجام شده فقط 1.3 % از ورزشکاران می توانند به این مرحله دست یابند و سایرین باید زندگی در دنیای واقعی را بیاموزند، که این خود نیازمند کسب مدارک آموزشی و مهارتهای بسیار بالا می باشد.

بنابراین اگر می خواهید به کودکتان بیاموزید که چگونه رویاهایش را دنبال کند، باید به موازات آن به او آموزش دهید که چگونه با شکستها و ناکامی های خود روبرو شده و از آنها درس بگیرد.

  1. رقابت جزئی از زندگی است

وقتی فرزندان کوچکترهستند، والدین به شدت مراقب آنها هستند و از آنها محافظت می کنند تا احساسات آنها جریحه دار نشود. تعابیری چون "ما همه برنده هستیم" یا "این برای برد و باخت نیست وفقط برای تفریح است" معمولا در مسابقات ورزشی، مسابقات مدرسه و سایر فعالیتها رقابتی بسیار استفاده می شود. اما زمانی که بچه ها کمی بزرگتر می شوند، وظیفه شما است به آنها بیاموزید که رقابت گاهی میتواند تلخ و با شکست همراه باشد و این جزئی از زندگی است.

زمانی که فرزند شما در تلاش برای رفتن به دانشگاه رویاهای خود ویا یافتن شغل مورد نظرش می باشد، همیشه این احتمال وجود دارد که موفق نشده و ناکامی راتجربه نماید. این وظیفه شما است که به اوبیاموزید ناامید نشود، اشتباهات خود را بیابد و دوباره تلاش را از سر بگیرد. امروزه روانشناسان می گویند که برای شناخت شخصیت، مهم نیست که برنده یا بازنده می شوید بلکه مهم اینست که چگونه برنده یا بازنده می شوید. هر چه زودتر به کودکان بیاموزید که چگونه با رقابتها برخورد کنند برای آنها بهتر خواهد بود.

  1.  ذهن فراتر از جسم 

در حالی که شما نشسته اید و به این فکر می کنید که چه تیمهایی به مسابقات امسال اضافه خواهند شد، استعداد نقش مهمی را در این موضوع ایفا می کند. با اینکه باخت و ناکامی مسابقات را احاطه کرده است ولی شانس با تیم قویتر است. درحالی که استعداد نقش مهمی دارد، اما نباید نقش تلاش و روش راهبردی را نادیده گرفت. بسیار پیش آمده که تیمهای مشهور به خاطر ناامیدی و روش نادرست شکست خورده اند و در مقابل تیمهای رده پایین به خاطر تلاش بیشتر و روش صحیح تمرینات برنده شده و به موفقیت رسیده اند.

شما باید این مطالب را به مرور به کودکان خود بیاموزید. به آنها بیاموزید که ناامید نشوند، بلکه تلاش کرده، ثابت قدم بوده و به تواناییهای خود ایمان داشته باشند حتی زمانی که نابرابری و ناملایمات آنها را احاطه کرده است.

  1.  منتظر غیر منتظره ها باشید 

هر تیمی قبل از شروع مسابقه برای خود روشی طراحی می کند. اما مسائل زیادی مانند تعویض بازیکنان، خطاهای تیم مقابل و آسیب دیدگی بازیکنان می تواند این روند را تحت تاثیر قرار دهد. این بدان معنی است که تیم مجبور است در یک لحظه روش و plan خود را تغییر دهد. بنابراین شما باید کودکانتان را تحت تعلیمات فشرده قرار داده و گاه تغییراتی ناگهانی در این برنامه ها ایجاد کنید تا آنها برای رویارویی با اتفاقات ناگهانی در زندگی آینده خود آماده شوند.

هر گونه کپی برداری بدون ذکر نام سرای کودک پیگرد قانونی دارد.