10 واقعیت کوتاه در مورد رشد کودکان

1394/2/8 سرای کودک

مقدمه

رشد کودک می تواند یک موضوع سحر آمیز و جالب برای بررسی باشد. یکی از دلایلی که بسیاری از افراد علاقه مند به موضوع رشد هستند این است که همه افراد رشد و نمو را تجربه می کنند. با داشتن اطلاعات در مورد رشد نه تنها اطلاعات ما در مورد تاریخچه رشد خودکان بالا می رود بلکه آگاهی ما در مورد چگونگی و مراحل رشد کودکان خود افزایش می یابد.

در اینجا 10 نکته ای که شما باید در مورد رشد کودک بدانید آورده شده است.

1- مشکلات دوره بارداری  رشد کودکی را تحت تاثیر قرار داده و آنرا به عقب بیندازد. برخی از مشکلات بارداری موجب ایجاد مشکل برای جنین می شود که از این جمله می توان مصرف داروها , toxin ها و بیماری را نام برد. مسائل ژنتیکی مانند بیماری های ارثی و ناهنجاریهای کروموزومی نیز می توتنند در رشد کودک خلل ایجاد نماید.

 

2- فعل و انفعالات بین ژن ها و تغییرات محیطی می توانند در چگونگی رشد کودک موثر باشند. به عنوان مثال ژن های یک کودک دیکته می کند که او باید قد بلند باشد اما این کودک به دلیل برخوردار نبودن از تغذیه مناسب رشد کافی نداشته و هیچگاه به قد مناسب خود نمی رسد.

 

3- تحقیقات نشان داده است که روشهای تربیتی والدین می تواند فرآیند رشد کودک را تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال کودکی که توسط والدین مقتدر تربیت می شود کودکی شاد و توانا بار می آید و در مقابل کودکی که توسط  والین آسان گیر تربیت می شوند با انواع قدرت مشکل دارند و درمدرسه ناموفق تر عمل می کنند.

 

4- رشد فیزیکی در سالهای اولیه کودکی از یک الگوی مشخص پیروی می کند. مرکز بدن قبل از اندامهای انتهایی رشد خواهد کرد. ماهیچه های بزرگ زودتر از ماهیچه های کوچک رشد می کنند و رشد از اندامهای فوقانی شروع شده و به اندامهای پایینی بدن میرسد. یعنی اول سر بزرگتر شده ورشد به ترتیب از بالا به انگشتان پا می رسد.

 

5- سخن گفتن کودک و همچنین آگاهی او از زبان مادری نشان دهنده میزان راهنمایی او در رشد زبان گفتاری می باشد. استفاده از لغات ساده و تلفظ های اغراق آمیز و صذای بلند و منظم به کودک کمک می کند تا سریع تر و بهتر کلمات را بیاموزد.

 

6- رشد کلامی کودکان در چهار مرحله اصلی صورت می گیرد :  مرحله قان وقون کردن, مرحله یک کلمه ای, مرحله دو کلمه ای , مرحله چند کلمه ای.

 

7- رشد در کودکی از یک مسیر قابل پیش بینی مساعد و زمانبندی مشخص پیروی می کند. به همین دلیل دکترها و کارشناسان کودک از نمودار رشد برای بررسی میزان رشد کودک و تشخیص اینکه کودک متناسب با سن خود رشد نموده است یا نه  استفاده می کنند. اما این نکته هم مهم است که تا حدودی اطلاعات کاملی از زمان رسیدن کودک به این مرحله از رشد داشته باشیم. زیرا اینکه یک کودک در زمان مشخص نتواند راه برود یا صحبت کند به تنهایی نمی توتند دلیل بر این باشد که کودک از نظر رشدی مشکل دارد.

 

8- کودکانی که والدین آنها سریعا به نیازهایشان پاسخ داده وبیشتر با آنها بازی می کنند دارای انواع دلبستگی امنیتی هستند. این کودکان دارای احساس همدلی و عزت نفس بیشتری نسبت به کودکان دیگر می باشند و همچنین احساس بالندگی بیشتری دارند.

 

9- تربیت توسط والدین مقتدراغلب به عنوان بهترین شیوه شناخته شده است. این روش تربیتی  کودکانی با کفایت, دلگرم و شاد تربیت خواهد کرد. والدینی با این روش تربیتی گرمی و پشتیبانی را برای فرزندان خود فراهم می کنند اما همچنین این والدین محدودیت و انتظار کشیدن و پی آمدهای رفتاری را برای کودکان خود مشخص می نمایند.

 

 10- تا زمانیکه اغلب والدین نگران سپردن کودکان خود به پرستار و یا مکانهای نگهداری از کودک می باشند روانشناسان رشد معتقدند که این کودک در روند رشد خود در بالاترین سطح کیفی قرار دارد. با مراقبت و شناسایی نشانه های پنهان اخطار والدین می توتنند اطمینان داشته باشند که کودک آنها از بهترین روش نگهداری برخوردار می گردد.

 

هرگونه کپی برداری بدون ذکر نام سایت سرای کودک پیگرد قانونی دارد.

 

 

1 0
مینا راد   1394/2/12 23:20:35

بسیار کاربردی و زیبا بود ممنون از سایت خوبتون