دو فعالیت که به شما کمک می کند مغز فرزندتان را برای یادگیری آماده سازید

1394/4/3 سرای کودک

بعضی از آسیبهایی که در نداشتن نظم وعدم تعیین مقررات برای کودکان ایجاد می شود، کاهش توانایی در دو زمینه آموزشهای فیزیکی وموسیقی است. این دو زمینه از آموزش در آموزشها و امتحانات روتین وجود ندارد. بنابراین صرف زمان و انرژی برای این فعالیتها زمانی جدا از آموزشهای آکادمیک کودکان می طلبد.   

تحقیقات اخیر آموزشهای فیزیکی و موسیقی را به یکدیگر پیوند زده است، و این امر موجب بالا بردن فعالیتهای مغزی که در یادگیری ضروری می باشد ، می شود. در واقع مطالعات نشان می دهد که فعالیتهای بدنی مداوم و آموختن یک ساز موسیقی بطور همزمان، می تواند موجب پیشرفت در آموزشهای آکادمیک شود.

در سال 2014 تحقیقی در دانشگاه گوتنبرگ سوئد بر روی 408 نوجوان 12 ساله انجام گرفت،این تحقیق حاکی از آن است که با اختصاص فقط دو ساعت در هفته به فعالیتهای فیزیکی، شانس موفقیت دانش آموز و دستیابی او به اهداف آموزشی دو برابرخواهد شد. در سال 2012 مقاله ای در مجله American Medical Association شواهدی را بیان نمود که حاکی از رابطه مستقیم و مثبت فعالیتهای فیزیکی و کارایی آکادمیک می باشد. آنها دریافتند که فعالیت فیزیکی می تواند به قوه ادراک از طریق بالا بردن گردش خون وافزایش اکسیژن مغز کمک نماید، که این امر موجب بالا رفتن نوراپی نفرین، و آندروفین برای کاهش استرس و موجب بالا بردن عوامل ایجاد سلولهای عصبی جدید می گردد. تحقیقات در سال 2014 حاکی از آن است که کودکان با فعالیت فیزیکی بالا قادر به نگهداری از همسالان غیر فعال خود بوده و در یادگیری موفق تر از آنها عمل می کنند. در نهایت دانشمندان دریافتند که کودکانی که فعالیت فیزیکی بیشتری دارند، از توجه و تمرکز بیشتری نیز برخوردار می باشند. همچنین آنها دریافتند که فعالیت فیزیکی می تواند راه حلی برای کودکان مبتلا به اوتیسم و ADHD باشد.  

در سال 2014 در بیمارستان کودکان بوستون تحقیقی انجام شد و در این تحقیق دو گروه از بچه های 9 تا12 سال را مورد بررسی قرار دادند. نتیجه تحقیق حاکی از این بود که در حدود 2 سال آموزش موسیقی می تواند موجب افزایش توانایی بچه ها در امور اجرایی شود. کودکانی که آموزش موسیقی دیده اند از محدوده بیشتری از مغز خود برای انجام فعالیتها استفاده می کنند و همچنین این کودکان در استفاده از مغز برای انجام تستهای اجرایی و عملیاتی موفق تر از سایر کودکان عمل می کنند. این فعالیتها شامل پردازش و نگهداری اطلاعات، تصمیم گیری، حل مسئله، تعدیل رفتار، برنامه ریزی و سازگار سازی خواسته های روحی می باشد. دکتر Nadine Gaab مسئول تحقیق، معتقد است کارهای اجرایی می تواند پیش بینی محکمی از پیشرفتهای آکادمیک باشد و این فراتر از IQ است.

در سال 2012 در دانشگاه سانفرانسیسکو تحقیقی صورت گرفت که نشان می دهد آموزش ریتم به کودکان دوره ابتدایی یا راهنمایی می تواند به آنها در یادگیری عملیات تقسیم کمک کند. همچنین آنها دریافتند که کودکانی که از یک برنامه موسیقی آکادمیک استفاده می کنند بطور بارز در نمرات ریاضی پیشرفت نموده و نمره آنها از 51% به 75% افزایش یافته و حتی از میانگین ملی خود نیز بهتر ظاهر شده اند. در دهه اخیر مسجل شده است که فعالیت فیزیکی و ذهنی موجب ایجاد مدارهای جدید در مغز می گردد. فعالیتهای مختلف می تواند بر روی قسمتهای متفاوتی از مغز تاثیر بگذارد. انجام مداوم و طولانی مدت یک فعالیت و یا گروهی از فعالیتها موجب استحکام این مدارها می گردد.

بنابراین والدین چه آموزشهای فیزیکی و موسیقی باید برای تقویت ذهن فرزندان خود در نظر بگیرند؟ برای تثبیت این فعالیتها آنها را حمایت کنید. عناوینی را که مورد نظرتان است در یک جلسه مطرح کنید و ببینید آیا می توانید در مورد آنها به توافق برسید و در این زمینه نظر فرزندتان و علافه مندی او را مورد توجه قرار دهید.

هرگونه کپی برداری بدون ذکر نام سرای کودک پیگرد قانونی دارد.