یک راهنمای سریع برای درک بهتر کودکتان

1394/2/11 سرای کودک

درک کردن کودکتان یکی از مهمترین چیزهایی است که به عنوان والدین باید بیاموزید. این موضوع به شما در راهنمایی و تربیت هرچه بهتر فرزندتان در طول مسیر رشد و تکامل او کمک شایانی می کند. شما باید این را بپذیرید که کودکتان خصوصیات شخصیتی منحصر به خود را دارد که این خصوصیات در طول زندگی اویکسان باقی خواهد ماند.

یکی از راههای فهمیدن کودکتان زیر نظر داشتن او در طول انجام کارهایی چون خوردن، خوابیدن و بازی کردن برای کشف صفات یکسان او در این فعالیتهامی باشد. چه فعالیتهایی را بیشتر از همه دوست دارد؟ برای انجام کارها سریع آماده تغییر شرایط می شود، یا اینکه زمان می برد تا با آنها آشنا شوند؟ اینها صفات نرمال یک کودک هستند و بچه شما نباید از این قاعده مستثنا باشد.

تا جایی که می توانید برای صحبت کردن با کودک خود وقت بگذارید، این کار برای بدست آوردن اطلاعات و ایجاد شناخت شما از کودکتان بسیار موثر می باشد. در مورد بچه های کوچکتر به ارتباط کلامی کمتری نیاز است وبیشتر به حرکات صورت و زبان بدن برای درک افکار و احساسات آنها نیاز است.  از آنها سوالهایی بپرسید که به آنها کمک می کند تا احساساتشان را با شما در میان بگذارند.

به عنوان مثال قبل از اینکه از آنها بپرسید که در مدرسه چکار کرده اند از آنها بپرسید که امروز با موانع ومشکلات خود چه کرده اند؟ به جای آنکه بپرسید با همکلاسهای خود بازی کرده اند یا نه، روی بازیهایی که کرده اند توجه کنید. یک راه دیگر درک کودکتان، نگاه به محیط اطراف او برای درخواست کردن آموزش رفتاری است، که شما آنرا در نظر دارید. بستگان، افرادی که از کودک نگهداری می کنند، دوستان ،معلمها، روابط، محیط خانه و سایر مسائل محیطی نقش مهمی را در تربیت و رفتار کودک شما ایفا می کنند. به عنوان مثال اگر کودک شما در مدرسه به دیگران زور می گوید، شما باید کلیه مواردی را که باعث ایجاد زورگویی در او شده را پیدا کنید.

یکی از دلایل می تواند ارتباط او با یک کودک زورگو و قلدر باشد. محیط خانه نیز می تواند دلیل دیگری برای بروز چنین رفتاری باشد. آیا کودک شما اخیرا" در خانه شاهد بحث و جدل بوده است؟ در اجتماع چطور؟ برای فهمیدن علل زورگویی در کودکتان زوایای مختلفی وجود دارد که باید آنها را مورد بررسی فرار دهید.

در مجموع شما می توانید با زیر نظر گرفتن رفتار سایر کودکانی که در گروه سنی کودک شما هستند در مورد کودکتان اطلاعات بدست آورید. این را باور داشته باشید که اگر شما هم در موقعیت کودکتان قرار بگیرید، کما بیش رفتاری شبیه رفتار کودکان از خود بروز خواهید داد. هرچند که روند رشد در هر مرحله یک چیز کاملا شخصی می باشد.

با داشتن آگاهی در مورد فرزندتان، شما می توانید فرصت مناسبی برای رشد بهتر او فراهم کنید، مانند خرید اسباب بازی هایی که موجب رشد بهتر کودک شده و او را برای مرحله بعدی رشد خود آماده می سازد. همچنین شما به عنوان والدین باید، انتظارات و محدودیتهایی را که برای فرزند شما قابل قبول است مشخص نمایید.

این روزها که والدین بیشتر از اینکه با فرزند خود باشند، وقت خود را صرف کار و فعالیت می کنند، پدر و مادر مسئول بودن، بسیار سخت است. مدیریت زمان، میان فعالیت روزمره و وقت گذاشتن برای بچه ها کاری بس دشوار است. افراد زیادی در زمینه والدین خوب بودن موفق نیستند و این ممکن است شما را ناامید کند. ولی داشتن شناخت از کودکتان می تواند شما را در ایفای نقش والدینی خوب و مسئول یاری نماید.

هرگونه کپی برداری بدون ذکر نام سایت سرای کودک پیگرد قانونی دارد.